Büyükelçi Cemalettin Aydın’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı

Hartum Büyükelçiliği 18.05.2014

Türk-Sudan Toplumunun Saygıdeğer Üyeleri, Sevgili Gençler,

Öncelikle, bugün bir taraftan milli bayramımızın gururunu yaşarken, diğer taraftan da Soma’da meydana gelen maden faciasının acısını yüreğimizde hissediyoruz. Bu vesileyle, Soma’da hayatını kaybeden maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, ailelerine ve yakınlarına da sabır diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun.

Sevgili Gençler,

Bugün, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 95. Yıldönümünü kıvançla kutluyoruz.

Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihi, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda en önemli adım olan Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcıdır. Bu adımla başlatılan bağımsızlık hareketi tüm yurtta karşılık bulmuş ve yüce Türk milleti, Atatürk’ün önderliğinde istiklal ve bağımsızlığını korumak istikametinde yekvücut olmuştur. Bugün sahip olduğumuz ve pek çoklarınca gıpta edilen çağdaş Türkiye Cumhuriyeti bu adımla başlatılan büyük bir mücadelenin ve destansı fedakarlık ve kahramanlıkların ürünüdür. Yaşlısıyla, genciyle ülke kalkınmasına katkıda bulunan ve bu yolda görevi başında hayatlarını feda eden madenci ve diğer tüm emekçilerimizi de bu kahramanların arasında görmek mümkündür.

Büyük Atatürk, geleceğin garantisi olarak gördüğü gençlerimize armağan ettiği 19 Mayıs tarihini aynı zamanda kendi doğum günü olarak kabul etmiştir. Bu yaklaşım, Ulu Önder’in Türk milletiyle birliğinin ve ona güveninin en büyük nişanesidir.

Bu çerçevede, 19 Mayıs tarihinin anlam ve önemini yeni nesillere anlatmak ve Atatürk’ün “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” emri ve “Muasır medeniyetler seviyesine çıkma” hedefi doğrultusunda yılmadan çalışmak, her geçen gün daha da güçlenen Türkiye'mizin aydınlık geleceği için büyük önem taşımakta ve gençlerimiz başta olmak üzere hepimizin üzerinde bir vecibe olarak durmaktadır.

Bu duygularla, başta gençlerimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı gönülden kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

Cemalettin Aydın

T.C. Hartum Büyükelçisi