Büyükelçi Sayın Cemalettin Aydın'ın 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı

Hartum Büyükelçiliği 10.11.2016

Büyükelçi Sayın Cemalettin Aydın'ın 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı

(10 Kasım 2016)

Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78’inci yıldönümünü idrak ediyoruz.

Askeri kabiliyeti ve dehasını siyasal başarıyla taçlandırabilen nadir liderlerden biri olan Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın başarıya kavuşması için milletimizin içindeki inanç ve azmi ortaya çıkartarak liderlik etmiş, gerçekleştirdiği inkılaplar ve belirlediği hedeflerle de Türk halkına tarihine yakışır bir devlet olma vasfını tekrar kazandırmıştır.

Atatürk’ü, sahip olduğu ileri görüşlülüğü, fikirleri uğruna hayatı boyunca verdiği mücadeleleri ve imza attığı başarıları ile değerlendirdiğimizde, dünya tarihindeki liderler arasında en başta sayılabilecek isim olduğunu görüyoruz.

15 Temmuz 2016 günü ülkemizde yaşanan hain darbe girişiminin topyekün bir kararlılıkla püskürtülmesinde, Atamız’ın bizlere aşıladığı ve kuşaktan kuşağa aktarılan birlik ve beraberlik ruhunun payı yadsınamaz.

“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” sözüyle kendisini nasıl anmamız gerektiğini ifade etmiş olan Atamız’ın bizlere en büyük emaneti olan Cumhuriyetimizi yine onun şu nasihati ışığında yaşamak ve yaşatmaktan geri durmayacağız:

“Cumhuriyeti ve onun gereklerini yüksek sesle anlatınız. Bunu yüreklere yerleştirmek için elverişli olan hiçbir durumu kaçırmayınız.”

Bu vesileyle, Büyük Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşları ve Milli Mücadele için kanlarını ve canlarını feda eden aziz şehitlerimizle birlikte bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz.

Aynı şekilde, 15 Temmuz darbe girişimine canları pahasına kahramanca karşı koyarak tarihi bir dayanışma örneği sergileyen halkımızı saygıyla selamlıyor, bu esnada hayatlarını kaybeden demokrasi şehitlerimizi de rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Cemalettin Aydın

T.C. Hartum Büyükelçisi