Türkçe Yeterlilik Sınavı (tys) Hk.

Hartum Büyükelçiliği 20.04.2017

Türkçe Yeterlik Sınavı, (TYS) Türkçeyi yabancı ya da ikinci dil olarak öğrenen bireylerin okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ölçmek üzere, "Avrupa Diller Öğretimi Ortak Çerçeve Metni"nde belirlenen yeterlik tanımları doğrultusunda Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen, 2013 yılından bu yana uluslararası ölçekte yılda üç defa Türkiye'de ve Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu tüm ülkelerde eş zamanlı uygulanan bir dil yeterlik sınavıdır. TYS ile adayların okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerindeki yeterlikleri ölçülmektedir.

Sınav iki oturumdan oluşmaktadır. Okuma, dinleme ve yazma bölümleri 1. oturumda, konuşma (bağımsız konuşma ve karşılıklı konuşma) bölümü 2. oturumda yapılmaktadır. 1. oturum, okuma 60, dinleme 45, yazma 60 olmak üzere toplam 165 dakika, 2. oturum, bağımsız konuşma 5, karşılıklı konuşma 10 olmak üzere toplam 15 dakikadır. Sınavın tamamı 180 dakika sürmektedir.

Sınavda başarılı olan adaylara B2, C1, C2 düzeylerinden birinde Türkçe Yeterlik Belgesi verilmektedir. Türkçe Yeterlik Belgesi'ne sahip olan adaylar, Türkiye'de herhangi bir kurumda okuma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutulmaktadır. Ayrıca Türkçe rehberlik veya tercümanlık yapmak isteyen yabancılardan da Türkçe Yeterlik Belgesi istenmektedir.

TYS ile ilgili ayrıntılı bilgiye tys.yee.org.tr adresinden ulaşılması mümkündür.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.