Büyükelçi Cemalettin Aydın'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Hartum Büyükelçiliği 29.10.2017

Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamanın gurur, heyecan, sevinç ve coşkusunu yaşıyoruz.

Ulu Önder Atatürk’ün bizlere eşsiz bir hediyesi olan bu anlamlı günde, başta çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin baş mimarı Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, İstiklal mücadelemizde tüm emeği geçenleri ve Cumhuriyetimizin, vatanımızın ve demokrasimizin bekası için, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı gösterilen mücadelede olduğu gibi, bugüne kadar kanları ve canlarıyla yılmadan kahramanca mücadele eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal’in liderliğinde, tüm ulusumuz tarafından birlik ve beraberlik içinde yürütülen efsanevi bir mücadele neticesinde büyük fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni, bölgesinde ve dünyada daha güçlü ve müreffeh kılmak Kurtuluş Savaşı’nda ortaya konan Milli Mücadele Ruhu çerçevesinde hepimizin göstereceği ortak çaba, özveri ve dayanışma ile mümkün olacaktır.

Zira, büyük Türk milletinin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle kurulan Cumhuriyetimizi, tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatmak hepimizin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur. Bu ruhun en güçlü şekilde canlı olduğuna 15 Temmuz direnişinde bir kez daha şahit olunmuştur. İşte bu birliktelik ve dayanışma ruhu geleceğimizin de en büyük teminatıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 94. yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutlar, selam, sevgi ve saygılar sunarım.

Cemalettin Aydın

T.C. Hartum Büyükelçisi