Büyükelçi Doç. Dr. İrfan Neziroğlu'nun 10 Kasım Atatürk'ü Anma Ve Atatürk Haftası Konuşması

Hartum Büyükelçiliği 27.11.2017

Değerli çalışma arkadaşlarım,

Çok kıymetli vatandaşlarımız,

Vefatının 79. Yılında Kuruluş Savaşımızın Başkomutanı
ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyoruz. Onunla birlikte ahirete irtihal etmiş olan şehitlerimize, gazilerimize, Kurtuluş Savaşından bugüne canlarını Devletimiz ve Vatanımız için feda eden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Orduyla İzmir’e kadar gitmiş Kurtuluş Savaşı gazisi
bir dedenin torunuyum. Savaşın ne kadar zor şartlar altında kazanıldığına dair çok şeyler dinledim. Açlık ve yokluğa rağmen bu millet esareti kabul etmedi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında canını verdi ama teslim olmadı.

Türkiye Cumhuriyet 1923 yılında kuruldu ancak Türk Devleti bin yıllardır var olageldi ve inşallah kıyamete kadar da var olacak.

Kıymetli Hazirun,

Devletimiz, milletimiz, bayrağımız ve vatanımız en büyük değerlerimizdir. Bu toplumu birbirine bağlayan ortak paydalardır.

Tek bayrak, tek vatan, tek Devlet ve tek millet dışındaki her türlü farklılık bizim için detaydır, hatta zenginliktir. Ortak paydalarımız altında farklılıklarımıza saygı duyacağız.

El ele vereceğiz, kenetleneceğiz, birbirimize destek olarak Devletimiz ve milletimiz için her zamankinden daha çok çalışacağız.

Vatanımızdan binlerce kilometre uzaktayız ama çok şükür ki bizi kardeşten öte kabul eden, bağrına basan Sudanlı kardeşlerimizle beraberiz. Burada bize düşen her sözümüzle, her adımımızla Devletimizi ve milletimizi en güzel şekilde temsil etmektir.

Bu duygularla bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve rahmetle yad ediyorum. Anadolu coğrafyasını bizlere vatan yapmak için can veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Sizlere de 10 Kasım programımıza katıldığınız için teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.