Sudan’da Yaşanan Sel Felaketi - Türk Kızılay’ının Yardımı

Hartum Büyükelçiliği 07.10.2013


Ağustos ayının ilk iki haftasında Sudan genelinde etkisini gösteren yağışlar nedeniyle başta Hartum eyaleti olmak üzere 13 eyalette can ve mal kayıpları yaşanmış ve bir çok aile evlerinden olmuştu. Yaşanan sel felaketi sonrasında Türkiye Cumhuriyeti tarafından dost ve kardeş Sudan halkı için öncelikle TİKA Hartum Ofisince 29 Ağustos 2013 tarihinde yapılan çadır, gıda paketi ve battaniyeden oluşan 140.000 dolarlık insani yardım paketinin ardından, 2 Ekim 2013 tarihinde Hartum’a Türk Kızılay’ının geniş kapsamlı 110.000 dolarlık ikinci insani yardım paketi ulaşmıştır.

Sözkonusu ikinci insani yardım paketi kapsamında, Türk Kızılay’ı Sudan Kızılay’ına afetzedelere ulaştırılması amacıyla, 150 adet aile çadırı, 750 adet battaniye, 750 adet cibinlik ve 150 adet mutfak seti teslim etmiştir.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sudan Kızılay’ı Genel Sekreteri Osman Gaffar Abdalla, Türk halkına kendilerine vermiş olduğu destekten dolayı şükranlarını iletmiş, gönderilen yardım malzemelerinin Hartum şubeleri aracılığıyla ilk etapta 10 aileye dağıtıldığını, kalan kısmının da gün be gün ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını ifade etmiştir.

Yapılan son yardımla birlikte Türkiye’nin Sudan’a sel felaketi nedeniyle yapmış olduğu toplam yardım tutarı 250.000 ABD Doları olmuştur.

İlgili Dosyalar

Kızılay Çadırı

YArdım Malzemesi